وال یا نهنگ ارز دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟

علی کریمی

2020-11-01

ارز دیجیتال

وال یا نهنگ ارز دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟

درک مفهوم نهنگ ارز دیجیتال

صاحبان مقادیر زیاد، وال یا نهنگ ارز دیجیتال نامیده می‌شوند؛ زیرا حرکات آنها باعث اختلال در آب‌هایی می شود که ماهی‌های کوچکتر در آن شنا می‌کنند. طبق قانون 80-20 (اصل پارتو) ، 20٪ از صاحبان ارز دیجیتال را عمده سرمایه داران عمده تشکیل می‌دهند؛ دارایی آنها بیش از 80٪ ارزش ارز دیجیتال بر حسب دلار ایالات متحده است.

طبق گفته BitInfoCharts، فقط سه کیف پول بیت کوین 2.71٪ از کل بیت کوین در گردش را با ارزش 4.3 میلیارد دلار در سال 2020 مالک هستند و 106 کیف پول برتر، 15٪ کل بیت کوین را با ارزش 25.1 میلیارد دلار نگهداری می‌کنند.

وال‌ها یا نهنگ‌های ارز دیجیتال می توانند برای بازار ارز دیجیتال مشکل ساز شوند زیرا تمرکز ثروت، به ویژه اگر در یک حساب بی حرکت باشد، نقدینگی را کاهش می‌دهد. اگر نهنگ ارز دیجیتال همزمان مقدار زیادی ارز دیجیتال را حرکت دهد نوسانات بیشتر می‌شود.

اگر فروشنده بخواهد ارز دیجیتال را بفروشد، حجم معاملات بزرگ می‌تواند قیمت ارز دیجیتال را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا سایر فعالان بازار معامله را مشاهده می‌کنند. در نتیجه آنها نیز اقدام به فروش می‌کنند و این خود باعث افزایش عرضه و کاهش قیمت آن ارز دیجیتال می‌شود.

وال یا نهنگ ارز دیجیتال چیست

تصمیم نهنگ‌های ارز دیجیتال برای نوسان در بازار ارز دیجیتال

همانطور که گفته شد، وال یا نهنگ ارز دیجیتال یک اصطلاح است که به افراد یا نهادهایی گفته می‌شود که صاحبان مقادیر زیادی ارز دیجیتال هستند. نهنگ‌ها به اندازه کافی ارز دیجیتال دارند که پتانسیل دستکاری در ارزیابی و قیمت گذاری ارز را داشته باشند.

تصمیم‌گیری درباره بالا و پایین آمدن قیمت همیشه بین وال ها یا نهنگ‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. تصور کنید یک روز پنج نهنگ ارز دیجیتال دور هم جمع شوند و آنها تصمیم بگیرند که همه در یک ثانیه ارزهای دیجیتال خود را بفروشند.

این می تواند باعث سقوط قیمت آن ارز شود. پس از فروش ارزهای دیجیتال خود، آنها را با قیمت پایین تر خریداری می‌کنند. در این مرحله با سودی که از فروش به دست آوردند، آنها با قیمت فوق العاده کم ارز دیجیتال بیشتری خرید می‌کنند.

این امر ثروت بیشتری نسبت به دارایی های قبلی آنها به ارمغان می‌آورد. اگر آنها این روند را ادامه دهند، کل قیمت ارز را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

نمونه ای از اقدام یک نهنگ

در این نمودار مشاهده می‌کنیم که چگونه یک سقوط عظیم در عرض چند دقیقه اتفاق می‌افتد. این ریزش توسط گروهی از نهنگ‌های ارز دیجیتال ایجاد شده است.

نمونه هایی از وال یا نهنگ ارز دیجیتال

با توجه به این واقعیت که 106 کیف پول حاوی 15 درصد از کل بیت کوین است، آیا می توان دانست که این وال ها یا نهنگ های ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟

ساتوشی ناکاموتو: رمز و راز مربوط به هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو تاکنون حل نشده باقی مانده است. یکی از نامزدهای احتمالی ساتوشی ناکاموتو واقعی، کریگ رایت است. کریگ رایت یک تاجر استرالیایی است. او ادعا کرده که ارز دیجیتال را با کمک دوست خود دیو کلیمان اختراع کرده است.

در سال 2019، بر اساس گزارشی ادعا شد که رایت 1.1 میلیون بیت کوین دارد. اگر این ادعا واقعیت داشته باشد و رایت صاحب یک میلیون بیت کوین باشد، مطمئناً او یکی از سه وال یا نهنگ برتر ارز دیجیتال خواهد بود.

دوقلوهای وینکلوس: کامرون و تایلر وینکلوس، از اولین علاقه مندان و دعوت کنندگان مردم به ارز دیجیتال و بیت کوین بودند. گزارش شده است که آنها تقریباً 115.000 بیت کوین دارند که آنها را در لیست سه نهنگ برتر ارز دیجیتال قرار می‌دهد.

دوقلوهای وینکلوس نهنگ ارز دیجیتال

تیم دراپر: تیم دراپر یک سرمایه گذار آمریکایی و بنیانگذار شرکت Draper Fisher Jurvetson، دانشگاه Draper، شبکه Draper Venture ، Draper Associates و Draper Goren Holm است.

دراپر درBaidu، Hotmail،Skype ،Tesla ،SpaceX ،AngelList ،Twitter ،DocuSign ،Coinbase ، Robinhood ،Ancestry.com ،Twitch و Cruise Automation سرمایه گذاری کرده است. همچنین وی یکی از اولین سرمایه گذاران در بیت کوین بوده است.

تقریباً 42.000 بیت کوین به قیمت هر بیت کوین شش دلار خرید و آنها را در صرافی Mt Gox که اکنون از کار افتاده است، ذخیره کرد. پس از هک شدن Mt Gox ، دراپر کل دارایی ارز دیجیتال خود را از دست داد.

دراپر تیم


در ژوئیه 2014، دراپر پوشش گسترده ای را برای خرید حدود 30،000 بیت کوین کشف شده از وب سایت بازار جاده ابریشم در حراج خدمات مارشال ایالات متحده انجام داد. دارایی های فعلی وی او را در رده بالای 15 درصد از کل سرمایه گذاران بیت کوین قرار داده است.

باری سیلبرت: باری سیلبرت مدیر عامل و بنیانگذار گروه ارز دیجیتال است، که در بیش از 75 شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است. گروه ارز دیجیتال، مالک CoinDesk، منبع اصلی اخبار بیت کوین است.

سیلبرت نیز همانند داپلر در همان حراجی دولت آمریكا بوده است و گفته شد كه 48.000 بیت کوین را خریداری کرده است که او را به عنوان یکی دیگر از نهنگ‌های ارز دیجیتال در آب قرار داده است.

باری سیلبرت مدیرعامل و بنیانگذار گروه ارز دیجیتال

نهنگ‌های ارز دیجیتال از کدام استراتژی ها استفاده می‌کنند؟

استراتژی شستشو با تکرار: روش همان است که در بازار ارز و یا سهام معمول است. نهنگ ارز دیجیتال فروش عمده ارز را با قیمتی کمتر از قیمت بازار آغاز می‌کند. سرمایه گذاران کوچک هراس پیدا می‌کنند و آنها به طور گسترده شروع به فروش ارزهای خود می‌کنند.

در نتیجه، نرخ ارز دیجیتال کاهش می‌یابد. یک نهنگ ارز دیجیتال مشتاق در این لحظه شروع به خرید ارز دیجیتال ارزان می‌کند و نرخ بازیابی می‌شود و حتی از سطح قبلی نیز فراتر می‌رود. این چرخه را وال ارز دیجیتال هر چقدر بخواهد می تواند تکرار کند.

به یک مثال ساده توجه کنید. یک نهنگ 20000 عدد بیت کوین به قیمت 6000 دلار دارد. وی 6000 عدد از آن ها را با قیمت 5800 دلار وارد سفارشات فروش می کند. سرمایه گذاران دیگر با مشاهده روند کاهش قیمت شروع به فروش دارایی های خود می نمایند.

در نتیجه به علت فشار فروش قیمت بیت کوین تا 5000 دلار کاهش می‌یابد. این نهنگ یا وال ارز دیجیتال بلافاصله 6000 بیت کوین خود را در قیمت پایینتر مجددا می خرد. در نهایت بعد از چند بار تکرار این کار با پول اولیه خود که از فروش 6000 بیت کوین به دست آمده بود 7000 بیت کوین میخرد.

استراتژی کلاهبرداری: در این روش، وال ارز دیجیتال حتی نیازی به فروش سرمایه خود ندارد. او به سادگی با ایجاد توهم رشد یا سقوط نرخ ارز دیجیتال، سفارشات زیادی را در صرافی‌ها ثبت می‌کند که خیلی زود لغو می‌شوند و طبیعتاً معامله‌ای نیز انجام نمی‌شود.

مثلا برای خرید، نهنگ ارز دیجیتال معامله صوری خرید تعداد زیادی ارز دیجیتال ایجاد می‌کند، معامله‌گران کوچک مشتاق خرید می شوند و شروع به خرید ارز دیجیتال می‌کنند. نرخ ارز به سرعت رشد می‌کند و در زمان اوج آن نهنگ ارز دیجیتال معامله صوری خرید ارز دیجیتال خود را لغو می‌کند و ارزهای خود را با قیمت بالا می‌فروشد.

به همین ترتیب، حکم فروش تعداد زیادی ارز دیجیتال را ایجاد می‌کند. در نتیجه وحشت بین سایر معامله گرها ایجاد می‌شود، سرمایه گذاران کوچک شروع به فروش ارزهای دیجیتال خود با قیمت پایین می کنند تا از ارز ارزان خلاص شوند. نهنگ ارز دیجیتال حکم فروش خود را لغو می‌کند و بی سر و صدا ارز دیجیتال ارزان را خریداری می‌کند.

در نهایت با توجه به مباحث فوق می‌توان اهمیت تحلیل و آموزش را در بازار ارزهای دیجیتال یادآور شد. زیرا مطمئنا نهنگ ها نسبت به هر حرکتی اقدام کنند نتیجه آن بر روی چارت به نمایش درخواهد آمد و یک فرد آموزش دیده و یک تحلیلگر حرفه‌ای از آسیب حرکات سوءاستفاده گرانه وال ها در امان خواهد بود.

4 پاسخ به “وال یا نهنگ ارز دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟”

  1. تست ادمین ۲ گفت:

    محتوای تست ادمین ۲

  2. تست تست گفت:

    تست تست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.