قوانین ارزهای دیجیتال در تمامی کشورها چگونه است؟

علی کریمی

2020-11-02

ارز دیجیتال

قوانین ارزهای دیجیتال در تمامی کشورها چگونه است؟

قوانین ارزهای دیجیتال وضع شده اند تا از خطر ها و دام های سرمایه گذاری جلوگیری نمایند. خطر های شناخته شده غالبا توسط بانک های مرکزی هر کشور شناخته خواهد شد.

اما با این حال بانک های مرکزی نمی توانند اشراف کامل به این خطرات داشته باشند زیرا ارز های دیجیتال به علت مستقر بودن بر بستر بلاکچین، فاقد سیستم مدیریت مرکزی هستند.

البته خاطرنشان می شود که در خصوص قوانین ارزهای دیجیتال این مورد را باید در نظر بگیرید که هیچ مرجع قانونی برای پیگیری مشکل و جبران ضرر و زیان وجود ندارد.

در واقع افراد می توانند از این قوانین استفاده نمایند و معامله خود را مطمئن تر انجام دهند. در غیر این صورت باید در نظر داشت که خود شخص مسئول ضرر و زیان خود است.

مروری بر قوانین ارزهای دیجیتال

جالب است که این مورد را نیز در نظر داشته باشید که قوانین ارزهای دیجیتال برخی از کشور ها راوی این مهم می باشد که این ارزها هدفی جز پول شویی و اعمال فعالیت های تروریستی ندارند.

مروری بر قوانین ارزهای دیجیتال

در همین راستا کشورهایی همانند چین و کانادا به صورت افراطی گونه عمل نموده و تمام شرکت هایی که در حوزه ارز های دیجیتال فعالیت می نمایند را تحت پوشش قوانین پولشویی قرار می دهند.

البته در بعضی از کشور ها نیز مشاهده شده است که قوانین بسیار سخت تر بوده و هرگونه سرمایه گذاری و خرید و فروش را از این طریق محدود نموده اند. در ادامه در خصوص قوانین ارزهای دیجیتال بیشتر صحبت خواهد شد.

آیا امکان خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران وجود دارد؟

در کشور ایران نیز هنوز بیت کوین و ارزهای دیجیتال از این دست به رسمیت شمرده نشده اند. اما از سوی دیگر فعالیت با آن و خرید و فروش این ارزها جرم محسوب نمی شود.

امکان خرید و فروش رمز ارز در ایران وجود دارد؟ قوانین ارزهای دیجیتال

همان گونه که قطعا مطلع هستید در ایران قوه قضاییه به صورت جد بر روی اجرای قوانین نظارت دارد اما در خصوص بحث ارزهای دیجیتال تا به امروز هیچ قانونی وضع نشده است.

البته با استناد بر ماده دوم قانون مجازات عمومی هر فعالیتی در کشور که موجب ضرر و زیان به سایر افراد و منافع کشور نشود، قابل اجرا خواهد بود و محکومیت قانونی نخواهد داشت.

اما در حال حاضر در کشور ایران نهاد هایی زیر نظر نیروی انتظامی در حال فعالیت می باشند که ;کلاهبرداری از این طریق را به عنوان یک بحث فناوری پیگیری خواهند نمود.

با این توصیف افرادی که در دام کلاهبرداری قرار می گیرند، می توانند به صورت رسمی به دادگاه شکایت نمایند.

تا به امروز بانک مرکزی کشور ایران ورود ارز دیجیتال را به نظام پولی کشور تایید ننموده است. البته خرید و فروش ارز در حجم کم بین افراد انجام می شود اما در حد کلان اقتصادی این مورد ممنوع می باشد.

با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در کشور ایران هرگونه خرید و فروش ارز دیجیتال در بانک ها و موسسات مالی غیر قانونی محسوب می شود.

با این توصیف صرافی های داخلی نیز مجاز به انجام تراکنش های مالی نخواهند بود.

با توجه به ممنوعیت تراکنش های خرید و فروش بیت کوین توسط مراکز دولتی داخلی، چنانچه سایت هایی اقدام به تبدیل ارز نموده و یا از این طریق کالا و خدمات ارائه دهند غیر رسمی محسوب خواهند شد.

با این توضیحات باید در نظر داشت که استخراج ارزهای دیجیتال، منع قانونی نخواهد داشت.

به نحوی که دستگاه های استخراج کننده بیت کوین از طریق گمرک های ایران هم اکنون وارد کشور می شود. لذا استفاده از بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در ایران جرم محسوب نمی شوند.

توضیحات عمومی درباره قوانین ارزهای دیجیتال

دولت در حال ارائه برنامه برای تداوم استفاده در خصوص این نوع از پول های دیجیتال می باشد. همچنین باید در نظر داشت که عملیات ماینینگ در ایران با توجه به تاییدیه وزارت صنعت و معدن قانونی خواهد بود.

باید در نظر داشت که در حال حاضر برخی از افراد در منزل اقدام به ماینینگ می نمایند، این مورد بدون داشتن مجوز از نهاد های مربوطه غیر قانونی است و بر اساس قوانین درج شده، دادستانی اجازه ورود به منازل را خواهد داشت.

قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال در سایر کشورها

با توجه به اینکه امروزه سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال بیش از هر زمان دیگری مشهود است لذا برای یک معامله گر و استخراج کننده بسیار با اهمیت می باشد تا با قوانین ارزهای دیجیتال آشنا شود و در راستای پیروی از این قوانین اقدام به فعالیت نماید.

در نظر داشته باشید قوانین ارزهای دیجیتال منوط به قانون گذاری هر کشور می باشد و گاها قوانین کشور های مختلف با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

از سوی دیگر اگر که شما قصد سرمایه گذاری بر روی ارز های دیجیتال در کشور دیگر را هم نداشته باشید اما لازم است تا حتما با قوانین ارزهای دیجیتال آشنا شوید زیرا این مورد جایگاه این فناوری را در کشور های دیگر نشان داده و یک دید کلی از آینده برایتان ایجاد می نماید.

آشنایی با قوانین ارزهای دیجیتال کشور های دیگر به مسئولین یک کشور نیز کمک می نماید تا در راستای قانون گذاری بتوانند بهترین تصمیمات را اخذ نمایند.

با این توضیح در زیر تلاش شده است تا قوانین ارزهای دیجیتال را در برخی از کشورها برایتان تشریح نماییم.

اما قبل از بررسی جزئیات این قوانین لازم است که در نظر داشته باشید واژه ارز دیجیتال در کشورهایی همانند کانادا یا چین به عنوان virtual commodity، در آلمان به عنوان crypto token، در سوئیس به عنوان payment token، در ایتالیا به عنوان cyber currency، در مکزیک به عنوان virtual asset شناخته می شود.

گذری بر قوانین ارزهای دیجیتال در کشور های مختلف

ایتالیا

قوانین ارزهای دیجیتال بر اساس تصمیم گیری های مدیران مسئول این کشور در سال 2016، گواه این موضوع است که برای هرگونه فعالیت های مرتبط با بیت کوین و ارز دیجیتال لازم نیست تا مالیات و ارزش افزوده پرداخت شود.

اما بر اساس قانون های اجرایی برای تمام تراکنش های تجاری و درآمدهایی حاصل از ارز دیجیتال، پرداخت مالیات الزامی خواهد بود.

قوانین ارزهای دیجیتال در کشور ایتالیا بیان می دارد که اگر شخصی از بیت کوین برای مصارفی غیر از تجارت استفاده کرده و یا آنها را نزد خود نگه دارد، لازم نیست مالیات پرداخت نماید اما همین مورد در فعالیت های تجاری عکس خواهد بود.

ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده آمریکا، ارزهای دیجیتال بسیار مورد توجه دولت می باشد. از همین رو کمیته های بسیاری برای نظارت بر نحوه استخراج و معامله این ارزها تشکیل شده است. برای همین منظور اقدامات اساسی صورت گرفته است.

به طور مثال در برخی ایالات همانند وایومینگ، مالیاتی بابت پرداخت از طریق ارز دیجیتال در نظر گرفته نمی شود.

از سوی دیگر ایالات جورجیا تمهیداتی را فراهم نموده است که افراد می توانند مالیات خود را از طریق بیت کوین واریز نمایند. اما در برخی ایالات مانند کالیفرنیا و نیومکزیکو به شهروندان در خصوص سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال هشدار داده اند.

به صورت کلی در ایالات آمریکا قوانین ارزهای دیجیتال بیان کننده این موضوع است که اگر از این گونه ارزها برای تبادل پول استفاده می شود، باید تحت قوانین فدرالی مبادله شوند.

چین

سیاست قوانین ارزهای دیجیتال در کشور چین از نوع سخت گیرانه ای می باشد. اما از سوی دیگر چینی ها افراد باهوشی در این زمینه هستند و به فناوری های بلاک چین بسیار علاقه دارند.

بانک مرکزی چین بیشترین سلطه و نظارت را بر روی ارزهای دیجیتال داشته و نهاد اصلی برای قانون گذاری محسوب می شود.

بانک مرکزی چین، بیت کوین و دیگر انواع ارزها را که توسط بانک چین صادر نشده اند، به عنوان ارز تایید نمی نماید اما آنها را به عنوان کالا های مجازی به رسمیت می شمارد.

توسط دولت چین هیچ قانونی برای نگهداری این ارزها نزد مردم وضع نشده است. قوانین ارزهای دیجیتال در کشور چین، سیستم هایی را ملزم به بررسی این مورد نموده و از انجام هرگونه تراکنش و معامله ای با ارزهای دیجیتال جلوگیری می نماید.

هلند

دولت هلند هنوز درخصوص ارزهای دیجیتال موضع واضح و روشنی ندارد. به گفته مسئولان این کشور، کمیته های بررسی همچنان در حال مطالعه بر روی جوانب مختلف این ارز می باشند.

سیاست قوانین ارزهای دیجیتال در کشور هلند گویای این موضوع است که این کشور، ارز ها را به رسمیت نشمرده و نمیتوان از آن به عنوان پول در داد و ستد ها استفاده نمود.

سیاست های این کشور به گونه وضع شده اند که به افراد و ساکنین هشدار داده می شود تا از تجارت در این خصوص پرهیز شود. زیرا در صورت کلاهبرداری و اشتباه در داد و ستد، دولت هیچ گونه حمایتی انجام نخواهد داد.

گذری بر قوانین ارزهای دیجیتال در کشور های مختلف
نقشه جغرافیایی قانونی بودن بیت کوین به تفکیک کشورها. رنگ سبز به معنی مجاز، رنگ نارنجی به معنی وضعیت خنثی، رنگ صورتی روشن به معنی محدود و رنگ صورتی تیره به معنی غیرمجاز بودن می باشد.

همچنین رنگ طوسی نشان دهنده کشورهایی است که هیچ اطلاعاتی در زمینه قوانین ارزهای دیجیتال از آن ها در دسترس نمی‌باشد.

جمع بندی

استفاده از ارزهای دیجیتال امروزه باید ها و نباید های زیادی دارد. این مورد توسط بسیاری از کشور ها رد شده است اما در مقابل کشور هایی نیز هستند که در خصوص این نوع از پول های تجاری هیچ گونه واکنشی نشان نداده اند.

در همین راستا قبل از اینکه اقدام به انجام ماینینگ یا داد و ستد توسط ارز های دیجیتال نمایید لازم است تا در خصوص قانون آن کشور اطلاعات کافی و لازم را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.