تفاوت های بیت کوین و لایت کوین

وحید fozi

2021-01-20

ارز دیجیتال

مقایسه بین بیت کوین و لایت کوین – کدام بهتر است؟

تاریخچه‌ لایت کوین

درسال ۲۰۰۹ ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان معرفی کرد. کدهای سازنده‌این ارز دیجیتال به صورت عمومی و متن باز می‌باشند.

به این معنا که هرکسی در هرجای دنیا می‌تواند آن را به صورت رایگان به هرشکلی که می‌خواهد تغییر بدهد و در پروژه‌های خود از آن استفاده کند.

به همین وسیله و با تغییر دادن کدهای بیت کوین، تعداد بسیار زیادی ارزهای دیجیتال جدید به بازار معرفی شد که هرکدام از آن‌ها موفقیت‌هایی متفاوت را تجربه کردند‌.

یکی‌از این رقیبان ساخته شده برای بیت کوین، لایت کوین نام دارد که دوسال بعد از بیت کوین و در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و لقب “ارز نقره‌ای”را گرفت.

در آن زمان، بعد از بیت کوین، اتریوم، ریپل، تتر، بیت کوین کش و بیت کوین اس‌وی رتبه هفتم را به لحاظ ارزش بازار به خود اختصاص داد. هم اکنون نیز این رتبه را حفظ کرده است.

تفاوت های میان بیت کوین و لایت کوین

 در ادامه به تفاوت‌های لایت کوین و بیت کوین اشاره خواهیم کرد.

تعداد کل کوین های بیت کوین بعد از اتمام استخراج  برابر با 21 میلیون و در مورد لایت کوین برابر با 84 میلیون کوین خواهد بود.

الگوریتم مورد استفاده در محاسبات بیت کوین، SHA-256 می باشد در حالیکه لایت کوین از Scrypt استفاده می کند.

میانگین زمان لازم برای ایجاد هر بلوک بیت کوین 10 دقیقه وبرای لایت کوین 2 و نیم دقیقه است.

تفاوت استخراج کردن لایت کوین و بیت کوین

لایت کوین نیز مانند بیت کوین، توسط استخراج کردن به دست می‌آید. این ارز، توسط مهندس سابق گوگل چارلز لی در سال ۲۰۱۱ ساخته شد.

وی در ابتدا در شرکت Coinbase  که یکی از مشهورترین کیف پول‌های آنلاین می‌باشد کار می‌کرد اما اکنون کل زندگی خود را وقف لایت کوین کرده است و‌انگیزه‌ی وی این بوده ‌است که بتواند بیت کوین را توسعه بدهد و آن را ارتقا بخشد.

برای مقایسه بین بیت کوین و لایت کوین به یکی از تفاوت‌های اصلی این دو ارز اشاره خواهیم کرد که آن تفاوت در زمان لازم برای ساخته شدن بلاک‌های آن‌ها می‌باشد به طوری که برای بیت کوین ۱۰ دقیقه و این زمان برای لایت کوین ۲.۵ دقیقه می‌باشد.

دلیل تفاوت‌های زمانی بین این دو ارز با یکدیگر به علت عملکرد متفاوت الگوریتم‌های هر یک می‌باشد.

بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند که الگوریتمی شناخته شده و پیچیده می‌باشد و نکته‌ی مثبت آن این است که محاسبات آن به صورت موازی انجام می‌گیرد و این روش سرعت پردازش را بسیار بیشتر می‌کند.

اما همان پیچیدگی‌ای که گفتیم باعث می‌شود تا از زمان ایجاد بلاک‌ها کاسته شود.v

اما لایت کوین الگوریتم متفاوتی به نام Scrypt را استفاده می‌کند. این الگوریتم شامل همان SHA-256 می‌باشد که در بیت کوین استفاده می‌شد ولی با این تفاوت که بجای سیستم موازی، برای محاسبات بیشتر از مدل سری استفاده می‌شود.

اما در نهایت دلیل سریع بودن ایجاد بلاک ها در محاسبات لایت کوین، استفاده از تعداد زیادی RAM های با سرعت بالای پردازش می باشد. از این رو، اسکریپت را به عنوان یک Memory Hard Problems می شناسند.

در الگوریتم موازی با انجام پردازش‌های سنگین هرچه قدرت پردازنده بیشتر باشد سرعت پیدا کردن این ارزها نیز بیشتر می‌شود.

اما در الگوریتم های سری، میزان بالا بودن سرعت رم بیشتر مورد توجه می‌باشد به همین دلیل است که کاربران عادی بدون اینکه متحمل هزینه‌های سنگین برای تهیه سخت افزارهای مخصوص بشوند می‌توانند در استخراج کردن لایت کوین مشارکت داشته باشند.

مقایسه بین بیت کوین و لایت کوین

برای مقایسه بیت کوین و لایت کوین می‌توان به تفاوت در سرعت هشینگ هر یک اشاره کرد. به طوری که در بیت کوین این عدد نزدیک به 20000 ترا هش برثاینه است و این عدد در لایت کوین نزدیک به 96000 مگا هش می‌باشد.

مقایسه تراکنش های بیت کوین و لایت کوین

تفاوت اصلی این است که تراکنش در لایت کوین با سرعت بیشتری تایید می‌شود. مفهوم این جمله به شرح ذیل می باشد؛

  • به علت سرعت بالای ساخت بلاک‌های لایت کوین، توانایی کنترل حجم تراکنش‌های بیشتری را نیز دارد و اگر بخواهیم این حجم در بیت کوین رخ بدهد، نیاز به یک تغییر اساسی در کدهای آن داریم.
  • مشکل اساسی این حجم بالای بلوک ها این است که بلاکچین لایت کوین بسیار بزرگتر از بیت کوین خواهد بود و نیز به سبب آن تعداد بلاک‌های رها شده افزایش می‌یابد.
  • سرعت بیشتر در ساخت بلاک، ریسک حمله های Double Spending را کمتر می‌کند.
  • شما برای تایید دو تراکنش در لایت کوین باید 5 دقیقه صبر کنید و این در حالی می‌باشد که در بیت کوین باید حداقل 10 دقیقه فقط برای یک تایید صبر کنید.

سخن پایانی

در این مقاله دو ارز دیجیتال لایت کوین و بیت کوین با یکدیگر مقایسه شدند. اشاره شد که تفاوت اصلی بین این دو ارز در نحوه ماین کردن هر یک می باشد.

در ماینرهایی که برای استخراج لایت کوین استفاده می شوند از محاسبات سری و در ماینرهای بیت کوین از محاسبات موازی استفاده می‌شود.

همچنین، بیت کوین با قیمت 37 هزار دلار، ارزش بازاری برابر با 700 میلیارد دلار دارد در حالی که ارزش بازار لایت کوین با قیمت 160 دلار، نزدیک به 11 میلیارد دلار می باشد.

به نظر شما آیا لایت کوین نیز می تواند به لحاظ قیمتی مسیر بیت کوین را طی کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.