وحید fozi

2020-11-05

ارز دیجیتال

ارزش بازار یا مارکت کپ در بازار ارزهای دیجیتال چیست

ارزش بازار چیست

ارزش بازار یا Market Capitalization که به اختصار به آن مارکت کپ نیز می گویند در واقع در برگیرنده مجموع ارزش روز و متعارف سهام یک شرکت می باشد.

در بازار سهام این ارزش حاصل ضرب قیمت روز هر سهم بر تعداد سهام ارائه شده توسط شرکت می باشد.

در دنیای ارزهای دیجیتال نیز این ارزش حاصل ضرب قیمت روز هر ارزدیجیتال بر تعداد ارائه شده آن ارز توسط تیم ارائه دهنده آن ارز در بازار می باشد.

مارکت کپ معیاری است که سرمایه گذاران بازار ارز های دیجیتال از آن برای تشخیص بزرگی یا کوچکی شرکت ها و تیم های ارائه دهنده این ارزها استفاده می نمایند.

مارکت کپ ارز دیجیتال

محاسبه ارزش بازار

ارزش بازار به سادگی قابل محاسبه است. به عنوان مثال یک ارز دیجیتال به خصوص را در نظر بگیرید.

فرض کنیم که قیمت یک واحد از این ارز X دلار باشد و تعداد 1000 عدد از این ارز به بازار عرضه شده و در حال مبادله است.بنابراین ارزش بازار آن ارز دیجیتال، برابر با X ضربدر 1000 دلار می باشد.

کاملا واضح است هنگامی که قیمت ارز دیجیتال خاصی افزایش می یابد ارزش بازار آن ارز نیز رشد نموده و برعکس با کاهش قیمت هر واحد از آن ارز، ارزش بازار آن کاهش می یابد.

در صورتی که قیمت هر ارز دیجیتال مشخصی ثابت باشد، اما عرضه آن ارز در بازار افزایش یابد باز هم باعث افزایش مارکت کپ آن ارز دیجیتال می گردد.

در زمان هایی که بازار ارزهای دیجیتال دوران رکود خود را سپری می نماید ارزش بازار کاهش می‌یابد و در دوران رونق یا شکوفایی اقتصادی بازار، ارزش بازار افزایش می یابد.

نقش محاسبه ارزش بازار در نحوه ارزیابی ریسک سرمایه‌گذاری سبب گردیده که مارکت کپ یکی از اصلی ترین و مناسب ترین معیارها برای انتخاب ارز دیجیتال و چینش سبد سرمایه گذاری بر روی این ارزها باشد.

ارزهایی که ارزش بازار بزرگ‌تری دارند همواره بیشترین تاثیرگذاری را بر کل بازار ارزهای دیجیتال خواهند داشت.

مارکت کپ بیت کوین

کاربرد مارکت کپ

مارکت کپ به ظاهر یک اصطلاح ساده است و نحوه محاسبه پیچیده ای هم ندارد اما این آیتم به ظاهر ساده مبنای بسیاری از تحلیل های بنیادی بازار ارزهای دیجیتال می باشد.

عدد مارکت کپ حاوی اطلاعاتی است که همواره به سرمایه گذاران در جهت انتخاب ارزهای مناسب و داشتن سبدهای متنوع کمک می نماید

مارکت کپ و ریسک سرمایه گذاری

بر طبق تئوری های مالی و اقتصادی بین ارزش بازار و ریسک سرمایه گذاری همواره رابطه معکوس وجود دارد.

به این صورت که هرچقدر مارکت کپ یک ارز دیجیتال بالاتر باشد ریسک سرمایه گذاری کمتری برای سرمایه گذاران خواهد داشت و بر عکس ارزهای کوچک با مارکت کپ پایین دارای ریسک سرمایه گذاری بالایی هستند.

لازم به ذکر است که پایین بودن ریسک سرمایه گذاری الزاما به معنی سودآوری بالا در آن ارز نمی باشد. اما برای استراتژی های سرمایه گذاری بلندمدت مطمئنا ارزهای دیجیتالی که به اندازه کافی ارزش بازار بزرگی داشته باشند جذاب تر خواهد بود. که این خود از دو حالت ناشی می شود؛

دو ارز دیجیتال با تعداد یکسان عرضه شده از هر کدام در بازار را در نظر بگیرید. ارزی که ارزش بازار بزرگتری دارد قیمت بیشتری دارد و این بالا بودن قیمت در ذهن سرمایه گذار ارزندگی بالای آن را القا میکند.

دو ارز دیجیتال با قیمت یکسان را در نظر بگیرید. ارزی که ارزش بازار بالاتری دارد تعداد زیادی از آن در بازار عرضه شده است و این نشان از بزرگی آن ارز دارد و عاملی است مثبت برای جذب سرمایه گذار.

دستکاری در بازارهای سرمایه

احتمال دستکاری قیمت در بازار ارزهای دیجیتال در مورد ارزهای با مارکت کپ پایین همواره وجود دارد. برخی از سرمایه گذاران با میزان سرمایه بالا توانایی دستکاری قیمت این ارزها را خواهند داشت. این افراد همواره می توانند سود های کلانی را دریافت نمایند.

فرض کنید فردی که سرمایه بزرگی دارد مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را در طول یک بازه زمانی مشخص خرید کند.

بتدریج با افزایش تقاضای این فرد سایر معامله گران هم به خرید این ارز روی خواهند آورد و افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت خواهد شد.

این فرد که سرمایه بزرگ دارد و اصطلاحا نهنگ نامیده می شود در سقف قیمتی ارزهای خود را به معامله گرانی که تازه از افزایش قیمت آگاه شده اند و امید به افزایش بیشتر قیمت دارند و با این دید اقدام به خرید می نمایند می فروشد.

در حالی که این فروش ناگهانی با حجم بالا خود باعث افزایش عرضه و نهایتا کاهش قیمت می گردد.

نقش فناوری در بازار

با نگاه کلی به شرکت های فناورانه و تیم های ارائه دهنده ارزهای دیجیتال و مقایسه مارکت کپ آنها با کل سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال به میزان اهمیت و تاثیر یک ارز مشخص در بازار ارزهای دیجیتال پی خواهیم برد.

مارکت کپ و ارزهای دیجیتال

در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال و قبل از سرمایه گذاری در این بازار ها می بایست مارکت کپ ارز دیجیتال را بررسی نمود.

با بررسی دقیق تر مشاهده می گردد مقایسه قیمت یک ارز دیجیتال با بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال معیار خوبی برای انتخاب آن رمز ارز و سرمایه گذاری در آن می باشد.

برخی ارزهای دیجیتال منابع عرضه نامحدودی دارند و به نسبت قیمت پایین تری خواهند داشت. در مقابل، بیت کوین به دلیل کم بودن منابع استخراج و محدود بودن آن قیمت بالاتری دارد.

سایر عوامل موثر در انتخاب ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری عبارتند است از کاربرد ارز، اهداف، نقشه راه، تیم پروژه و برنامه های آینده آن رمز ارز.

بخاطر داشته باشید که این بدان معنا نیست که سرمایه گذاری بر روی ارزهای کم گردش همیشه خطرناک و پر ریسک است.

مارکت کپ ارزهای دیجیتال

ارزیابی ارزش بازار ارزهای دیجیتال

عرضه در گردش، عرضه کل و حداکثر عرضه سه معیار اصلی برای ارزیابی ارزش بازار ارزهای دیجیتال می باشند.

عرضه در گردش که رایج ترین معیار سنجش می باشد به تعداد کوین های موجود در بازار اشاره دارد.

کل عرضه تعداد کل کوین های بازار می باشد. برخی افراد مارکت کپ را بر اساس عرضه کل محاسبه می نمایند.

حداکثر عرضه به حداکثر تعداد کوین در چرخه عمر یک ارز دیجیتال اشاره می نماید.

عرضه در گردش معیار قوی تری برای محاسبه ارزش بازار ارزهای دیجیتال است. زیرا کوین های قفل شده که به صورت عمومی عرضه نمی گردند بر قیمت بازار تاثیر گذار نیستند.

کوین های مرده

در بازار ارزهای دیجیتال اصطلاحی مطرح می شود به نام کوین های مرده. این اصطلاح زمانی مطرح می گردد که برخی افراد کیف پول الکترونیکی خود را گم نموده و دیگر نمی توانند آن را پیدا نمایند یا اشکالاتی در سیستم ها باعث ایجاد سکه های مرده می گردد.

همچنین خرابکارها و هکرها نیز می توانند باعث ایجاد و افزایش سکه های مرده گردند.

کوین های مرده یکی از عوامل موثر در محاسبه مارکت کپ می باشند. اما به دلیل وضعیت نامعلوم آنها نمیتوان آن ها را به طور دقیق در محاسبه مارکت کپ دخیل کرد.

متاسفانه تاکنون راهکاری برای محاسبه این سکه های مرده ارائه نگردیده است.

تفاوت بین قیمت و ارزش هر سهم


سرمایه گذاران بازارهای سرمایه با دو اصطلاح قیمت بازار و ارزش بازار آشنا می باشند.

هر دوی این آیتم ها می تواند به اندازه گیری دارایی شرکت ها کمک نماید.

قیمت بر اساس خواسته بازار و میزان عرضه و تقاضا مشخص می گردد. یعنی قیمتی که خریدار و فروشنده بر سر آن توافق دارند.

ارزش بازار اما به معنی ارزش یک دارایی با توجه به ویژگی‌های آن، عرضه و تقاضای آن در بازار و قیمت سایر دارایی‌های مشابه در همان شرایط می ‌باشد.

اصلی ترین تفاوت ارزش و قیمت این است که ارزش بازار می تواند از نظر فروشنده بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که خریدار حاضر است در قبال آن پول پرداخت می نماید یا ارزشی که بازار برای آن تعیین نموده است.

ارزش می‌تواند باعث ایجاد تقاضا گردیده و بر قیمت تاثیر بگذارد. ارزش لزوما در دیدگاه فروشنده و خریدار یکسان نمی باشد.

معرفی چند سایت برتر در زمینه مارکت کپ ارزهای دیجیتال

مارکت کپ ارزهای دیجیتال را می توان از سایت های زیر که مخصوص نشان دهنده ارزش بازار ارزهای دیجیتال هستند مشاهده کرد.


coinmarketcap.com

coincap.io

cryptocompare.com

nomics.com

crypto.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.