چگونه یک ICO موفق داشته باشیم و آن را تشخیص دهیم؟

وحید fozi

2021-01-23

ارز دیجیتال

چگونه یک ICO موفق داشته باشیم و آن را تشخیص دهیم؟

اگر در دنیای مالی امروز یک اسم بر سر زبان ها باشد، آن اسم، رمز ارز یا کریپتوکارنسی است. اگر شما خود را به خاطر نخریدن به موقع بیت کوین و اتریوم سرزنش می کنید، شاید بخواهید در عرضه اولیه سایر ارزهای دیجیتال یا ICO ها سرمایه گذاری کنید.

مراقب باشید، که ICO ها همانطور که پتانسیل سودآوری بالایی دارند به همان اندازه می توانند پرریسک باشند و شما را در معرض خطر کلاهبرداری قرار دهند. با ما همراه باشید تا شما را با عرضه اولیه ارزهای دیجیتال آشنا کنیم.

عرضه اولیه ارزهای دیجیتال - چگونه یک ICO موفق داشته باشیم

نکات کلیدی

  • کارآفرینانی که به دنبال راه اندازی یک رمزارز جدید هستند، می توانند از طریق عرضه اولیه ارزهای دیجیتال که شبیه به عرضه اولیه سهام در بورس است این کار را انجام دهند.
  • قوانین ارزهای دیجیتال برای پیاده سازی عرضه اولیه خاص نیست و هر کسی می‌تواند با فراهم کردن زیرساخت تکنولوژی لازم، آن را راه اندازی کند.
  • چگونه عرضه اولیه ارز دیجیتال خود را شروع کنیم؟ سفیدنامه یا وایت پیپر استارتاپ خود را منتشر کنید. وبسایت و اپلیکیشن آن را نیز بسیازید. در نهایت به دنبال جذب سرمایه ها باشید.
  • تبلیغات، یکی از مهم ترین نکات است. زیرا شما رقبای زیادی دارید. پس نمایش اولیه استارتاپ خود را کاملا مهم در نظر بگیرید.
  • در صورتی که به دنبال راه اندازی یک کوین جدید نیستید و صرفا میخواهید درعرضه اولیه یک کوین جدید سرمایه گذاری کنید مطمئن شوید که تحقیقات کامل انجام داده باشید و تیم استارتاپ و نقشه راه تیم را به خوبی شناخته باشید.

ICO دقیقا چیست؟

تصور کنید، شما صاحب یک استارت آپ در سیلیکون ولی با یک ایده بسیار خوب برای سیستم رمزارز هستید. شما می خواهید که پرداخت هایی را که والدین به پرستار کودک شان انجام می دهند هدف قرار دهید و این کار را دیجیتالی و رمزنگاری شده کنید.اسم این کوین را بیبی کوین (BabyCoin) می گذاریم.

شما احتیاج دارید که مردم به شما پول دهند، تا شما ارز خود را بسازید. حالا، شما می توانید به بانک بروید یا از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشترک اعتبار تهیه کنید، اما چه می شد، که می توانستید بدون واگذار کردن مالکیت شرکت خود پول بدست بیاورید؟ پس ورود به دنیای ICO یا پیشنهاد اولیه سکه را آغاز کنید.

خوب حالا به چگونگی فرآیند عرضه اولیه ارز دیجیتال می رسیم. شما ابتدا یک سندی را باید آماده کنید که با جزئیات مشخص کند که کسب و کار شما چه کاری انجام خواهد داد. این سند سفیدنامه یا وایت پیپر نام دارد.

یک وبسایت مناسب درست کنید و توضیح دهید که چرا ایده شما خوب است و چگونه می تواند مفید باشد. سپس، از مردم بخواهید که برای شما پول بفرستند که معمولا بیت کوین، اتریوم، و یا ارزهای فیات تقاضا می شود.

در قبال آن، شما برای آنها بیبی کوین می فرستید. آنها امید دارند که بیبی کوین زیاد مورد استفاده قرار گیرد، که در نهایت منجر به افزایش ارزش آن شود.

اگر به عنوان سرمایه گذار وارد دنیای عرضه اولیه ارزهای دیجیتال می شوید مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که بر خلاف عرضه اولیه سهام (IPO) که شما مالک شرکت می شوید، در ICO شما حق سهامداری در شرکتی که به آن پول می دهید را به دست نمی آورید.

شما در این زمینه ریسک می کنید که در حال حاضر برای رمزارزی که هیچ ارزشی ندارد، به امید افزایش ارزش آن در آینده پول پرداخت کنید.

وایت پیپر عرضه اولیه - ICO دقیقا چیست

چه کسانی می توانند ICO راه اندازی کنند؟

به بیان واضح، در حال حاضر، قوانین و مقررات کمی در زمینه ICO وجود دارد به این معنی که شما اگر در دنیای تکنولوژی حرف جدیدی برای گفتن داشته باشید به راحتی می توانید سرمایه پذیری انجام دهید. این می تواند به نفع شما باشد اگر میخواهید ارز دیجیتال خود را ارائه دهید.

اما اگر به عنوان سرمایه گذار در این بازار حضور دارید احتیاط کنید زیرا ICO یکی از راحتترین روش ها برای کلاهبرداری نیز هست. قوانین و مقرراتی برای محدود کردن افرادی که می خواهند شما را متقاعد کنند ایده خوبی دارند، و پول را بدون قابلیت رهیابی به دست آورند، وجود ندارد.

عرضه اولیه چیست؟

اولین کار این است که تحقیق کنید که افراد پشت ICO واقعی و مسئولیت پذیر باشند. در عصر اینترنت، این خیلی ساده است که یک عکس پیدا کرد و وبسایت راه اندازی کرد، پس تحقیق دقیق خیلی مهم است. اگر این طور به نظر آمد که توسعه دهندگان ICO آنها هیچ شخصی با تجربه مرتبط ندارند، این یک نشانه خیلی بد است.

چطور ICO خود را راه اندازی کنیم؟

مهمترین نکته این است که مطمئن شوید شما یا کسی دیگر که درگیر پروژه است، در رمزارز ها و بلاک چین کار کرده باشد و آن را درک کرده باشد. درست است که هرکسی می تواند یک ICO راه اندازی کند، اما به این معنی نیست که همه باید این کار را بکنند. شما باید بتوانید در هر لحظه در مورد کوچک ترین جزئیات ICO خود پاسخگو باشید.

شما باید از خود بپرسید که آیا کسب و کار شما واقعا از ICO بهره می برد یا نه. به طور کلی، بعد از خواندن این مقاله شما باید با چند نفر حرفه ای که سابقه اجرای ICO را دارند مشورت کنید و ایده خود را با وی در میان گذارید. احتمال دارد آن ها با توجه به تجربه ای که دارند شما را از این کار منصرف نمایند. اگر دلایلشان منطقی باشد بهتر است قبول کنید.

همانطور که گفتیم شما به یک سفید نامه یا وایت پیپر احتیاج دارید، که سندی است که دقیقا مشخص می کند رمزارز شما دقیقا چه کاری را انجام می دهد که قبلا انجام نشده است، یا اینکه چگونه ایده شما بهتر از قبلی ها جواب می دهد. این سند باید کامل، اطلاع دهنده، و خیلی خیلی با جزئیات باشد، نظیر سفید نامه اتریوم که یکی از موفق ترین ICO های اجرا شده تا کنون است.

چطور ICO خود را راه اندازی کنیم؟

شبیه به هر کسب و کاری، شما باید خریداران را با صفحه اول جذب کنید. سفید نامه اتریوم بلاک چین را کامل توضیح می دهد، و سپس به جزئیات توضیح می دهد که چگونه می خواهند روی ایده ساتوشی ناکاموتو چیزی بسازند. همه این موارد را در صفحه اول بیان کرده است. حالا، آیا هر سفید نامه ای باید تاریخچه ای نظیر نظیر خرید پیتزا با 10000 بیت کوین را شامل شود؟ احتمالا خیر. اما باید برای کسی هم که دانشی از بلاک چین ندارد قابل فهم باشد.

بازاریابی ICO

حالا که سفید نامه را آماده کردید، باید تبلیغات را شروع کنید. شما به طور کلی با دو گروه هدف مواجه هستید؛ افرادی که دانش کافی از رمزارز ها و ICO ها دارند، و افرادی که هیچ اطلاعاتی ندارند. شما باید افرادی را که در مورد این استارتاپ شما شما هیجان دارند و حاضرند در پیشنهاد سرمایه گذاری شما شرکت کنند، شناسایی کنید. در مورد بیبی کوین، بهتر است به سراغ مادر های بلاگر و ولاگر برویم، و ببینیم آیا آنها علاقه مند معرفی بیبی کوین به عنوان بزرگترین نوآوری در پرستاری از کودک هستند یا نه؟

بازاریابی عرضه اولیه ارز دیجیتال - بازاریابی ico

شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که برنامه نویسان و توسعه دهندگان تیم شما برای پاسخ به سوالات در شبکه های اجتماعی نظیر توییتر حضور داشته باشند. شما نیز می بایست ICO خود را در وبسایت هایی که لیست عرضه های اولیه با کیفیت را معرفی می کنند بتوانید معرفی کنید.

به این صورت افراد جامعه رمزارز ها را در مورد محصول خود هیجان زده می کنید، و شاید باعث جرقه ای در اینترنت شود.در نهایت حرف و سخن در مورد بیبی کوین و افرادی که درگیر آن هستند پخش می شود، تمام چیزی که باقی مانده قیمت و توزیع توکن است. وبسایت خود را راه اندازی کنید و توکن خود را در صرافی ارز دیجیتال لیست کنید.

تبلیغات ICO توسط افراد مشهور

اگر دیدید که بازیگر یا هنرمند مورد علاقه شما، دوستداران خود را به سرمایه گذاری در یک ICO تشویق می کنند، باید با دقت بیشتری به آن نگاه کنید.

بوکسور معروف، فلوید می ویدر، و دی جی خالد، عرضه اولیه Centra Tech را که بیش از 30 میلیون دلار در اواخر 2017 جمع کرد تبلیغ کردند، اما در آخر، این ICO در دادگاه، به عنوان کلاهبرداری معرفی شد و این دو نفر به مقامات آمریکا پاسخگو شدند. در آگوست 2020 مسئولین این ICO به کلاهبرداری متهم شدند.

چگونه ICO خوب را بشناسیم؟

تحقیقات لازم را حتما انجام دهید. چون ICO ها به صورت جزئی شامل قوانین می شوند، شما باید خیلی بیشتر از زمان شرکت در عرضه اولیه سهام احتیاط کنید. سفید نامه ICO را بخوانید، در مورد اعضای تیم تحقیق کنید، و مطمئن شوید که در بازار ارزهای دیجیتال خوش سابقه هستند.

شما می توانید به وبسایت های مطمئنی Icobench که عرضه های اولیه ارزهای دیجیتال را معرفی میکنند و به آن ها امتیاز می دهند اطمینان کنید. با این حال نباید به این وبسایت ها بصورت کامل اطمینان کنید، اما می تواند خیلی مفید باشد.

آیا کسی برای ICO ها نمی خواهد قوانینی ایجاد کند؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا توکن های ICO را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی کرد، مسئول کمیسیون، جی کلیتون، می گوید که آنها تصویب کردند که، توکن ها یک قرارداد سرمایه گذاری هستند، پس باید تحت قوانین اوراق بهادار فدرال باشند. این بدان معنی است که این کمیسیون برای بررسی ICO هایی که سرمایه گذاران را گمراه می کند، دارد آماده می شود.

به عنوان اولین مورد، در دسامبر 2017 این کمیسیون شرکت کالفرنیایی Munchee را که برنامه بررسی و معرفی غذاها بود توقیف کرد. این شرکت قصد داشت یک رمزارز را به منظور سفارش غذا در برنامه خود توسعه دهد. این اولین مورد از عملکرد کمیسیون به منظور جلوگیری از ICO ثبت نشده بود. آیا قوانین و مقررات ایجاد خواهند شد؟ خواهیم دید.

ICO ناموفق

سخن آخر

ICO ها روشی جدید برای جمع آوری پول هستند، و همه به دنبال عادت کردن به راه های جدید بدون پذیرش ضرر هستند. اگر شما فکر می کنید که می توانید در یک ICO موفق شرکت کنید، حتما تحقیقات لازم را انجام دهید. رمزارز ها به صورت کلی هم سود و هم زیان بالایی دارند.

سرمایه گذاری در رمرزارز ها و عرضه های اولیه ارزهای دیجیتال بسیار پر ریسک است. و این مقاله یک توصیه نامه برای سرمایه گذاری در ICO ها یا رمزارز ها توسط سایت ما نیست. پیشنهاد ما این است که همیشه قبل از ورود به هر زمینه ای در بازار وسیع ارزهای دیجیتال، یادگیری را در اولویت کار خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.