تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

وحید fozi

2021-01-04

ارز دیجیتال

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چیست و چه روش هایی دارد؟

با تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

ارزهای دیجیتال به بحث داغ این روزهای بازار سرمایه گذاری در تمام دنیا تبدیل شده اند. هر چند در گذشته ای نه چندان دور اقبال عمومی با این نوع سرمایه گذاری یار نبود؛ اما به لطف گسترش فناوری های دیجیتال، در حال حاضر در تمام دنیا توجه سرمایه گذاران خرد و کلان به شگفت آور ترین بحث دنیای فناوری و تکنولوژی جلب گردیده است.

ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها که به پشتوانه فناوری جدیدی به نام بلاک چین ارائه می گردند، اقبال عمومی را در دنیای سرمایه گذاری با خود همراه نموده اند.

از نظر بسیاری از کارشناسان مالی جهانی دنیای آینده بازارهای سرمایه، دنیای ارزهای دیجیتال خواهد بود. هرچند دولتها، موسسات مالی و بانکها در سراسر جهان در مورد ارز دیجیتال مواضع بسیار محتاطانه ای دارند؛ اما در روند رو به رشد بازارهای سرمایه گذاری، انواع ارزهای دیجیتال جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند.

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چیست؟

در بازار ارزهای دیجیتال با وجود اینکه روشهای مختلفی برای کسب درآمد از جمله استخراج، ico، ایردراپ و … وجود دارند.

با این حال می توان گفت که معامله گری یکی از قدرتمندترین و سودآورترین زمینه های کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

اما همین موضوع جذاب ترید و معامله گری متکی به دو ابزار مهم تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال می باشد. فاندامنتالیست ها یا بنیادی کاران بازارهای سرمایه و نیز بازار ارزهای دیجیتال به دنبال یافتن ارزش واقعی یک ارز دیجیتال هستند.

تحلیل تکنیکال در مقابل تحلیل فاندامنتال

آنها معتقدند که قیمت بازار یک ارز دیجیتال یا یک دارایی هر مقداری باشد به سمت قیمت واقعی آن میل می کند. آن ها ارزندگی واقعی یک ارز را محاسبه میکنند.

اما تکنیکالیست ها یا تحلیلگران تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال، دنیای پیچیده و شگفت انگیزتری دارند. در تحلیل تکنیکال شما به صورت کلی فقط یک ابزار به نام نمودار و یا چارت دارید.

تعریف خلاصه تحلیل تکنیکال

اگر بخواهیم تحلیل تکنیکال را به طور خلاصه تعریف کنیم این تحلیل به معنی بررسی گذشته نمودار قیمت یک جفت ارز یا یک دارایی و … به منظور پیش بینی آینده قیمتی آن است.

در واقع مفهوم “تاریخ، تکرار می شود” اساس تحلیل تکنیکال را تشکیل می دهد. در تحلیل تکنیکال، اعتقاد بر این است که معامله گران رفتارهایی را که در گذشته از خود نشان داده اند را در آینده نیز تکرار خواهند نمود.

پس مطالعه این نمودارها در گذشته می‌تواند الگوهای رفتاری معامله گران را برای تحلیل گران نمایان سازد. تحلیلگران در واقع زمان تکرار این رفتارها و الگوها را پیش بینی می‌کنند.

تحلیل گر با استفاده از ابزاری که در اختیار دارد گذشته نمودار را مورد مطالعه قرار می‌دهد. او می‌تواند الگوهایی را که در گذشته برای نمودار اتفاق افتاده اند برای آینده نیز پیش بینی کند.

برای هر تحلیل گری احتمال خطا نیز وجود دارد. اما اگر یک تکنیکالیست در دراز مدت بتواند تعداد تحلیل های درست بیشتری نسبت به تحلیل های نادرست خود ارائه دهد می‌توان گفت تحلیل‌گر موفقی است.

هرچه تعداد تحلیل های اشتباه وی کمتر باشد می توان گفت این تحلیل گر، قوی تر عمل می کند.

انواع روشهای تحلیل تکنیکال

همانطور که گفتیم روشهای بسیار زیادی برای مطالعه نمودارهای قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

هر تحلیل گری با توجه به روانشناسی شخصی و روانشناسی معامله گری خود قادر است با تعدادی از این ابزار ارتباط برقرار نماید.

ممکن است یک تحلیل گر تنها با یک ابزار کار کند و یا تعدادی از این ابزار را با یکدیگر ترکیب نماید و بدین ترتیب سیستم معاملاتی خود را بسازد.

تحلیل گر تکنیکال، با توجه به گذشته بازار، آینده قیمتی بازار را پیش بینی می کند. هدف او از این کار خرید و فروش در سطوح قیمتی مناسب است.

یک تحلیل گر تکنیکال در صورتی که واقعا به کار خود مسلط باشد نیاز چندانی به پیگیری اخبار و جنبه فاندامنتال در مورد یک ارز نخواهد داشت. زیرا تکنیکنالیست ها معتقدند که هر نوع خبر، دستکاری نهنگ ها، ترس، طمع و … نهایتا خود را بر روی نمودار نشان خواهد داد.

جهت اطلاعات بیشتر مقاله اصطلاحات بازاری ارزهای دیجیتال با نام حیوانات را مطالعه کنید.

در تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزار تحلیلی می‌توان نقطه ورود به معامله، نقطه خروج و حد ضرر یک معامله را به خوبی تعیین کرد. پس از مشخص کردن این موارد می توان ارز دیجیتال مورد نظر خود را خرید و با سود مناسبی به فروش رساند.

مطمئنا هر تحلیل‌گری دچار اشتباه نیز می‌شود. اگر روند نمودار، خلاف جهت تحلیل وی حرکت کرد می‌بایست با کمترین ضرر معامله خود را ببندد. این مفهوم با عنوان حد ضرر (Stop Loss) شناخته می شود.

با ما همراه باشید تا برخی از مهم ترین انواع روشها و ابزارهای مورد استفاده در دنیای تحلیلگران تکنیکال را به شما معرفی کنیم؛

1. مووینگ اوریج ها یا میانگین های متحرک (MA)

این ابزار با توجه به اینکه تایم فریم شما روی چه زمانی قرار دارد. بسته به تنظیماتی که شما برای MA انجام می‌دهید از قیمت بسته شدن، باز شدن، بیشترین و یا کمترین قیمت هر کندل میانگین می‌گیرد.

بر این اساس یک نمودار پیوسته که میانگین متحرک دارد رسم می کند. این نمودار به عنوان یک حمایت و یا مقاومت دینامیک همراه قیمت حرکت می کند.

  • تعریف کندل: بیشینه و کمینه قیمت یک ارز دیجیتال در یک بازه محدود تعیین شده را کندل می‌نامند.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که میانگین متحرک 200 در تایم فریم هفتگی (خط آبی رنگ) که از قیمت بسته شدن هر کندل میانگین گرفته است به خوبی نقش حمایت و مقاومت دینامیک را برای بیت کوین بازی کرده است.

استفاده از مووینگ اوریج ها در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

شما می توانید تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین بوسیله مووینگ اوریج ها و نیز چگونگی گرفتن سیگنال از این استراتژی را ببینید.

2. استفاده از ضرایب فیبوناچی برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

اگر شما نیز از علاقمندان به ریاضیات هستید مطمئنا دنباله فیبوناچی و نسبت های طلایی آن را می‌شناسید. در این دنباله هر عدد برابر با جمع دو عدد قبلی است (1,1,2,3,5,8,13,…).

همچنین اگر هر عددی را به عدد قبلی تقسیم نمایید حاصل آن 1.618 ( که معکوس آن 0.618 است) خواهد بود.

جالب است بدانید که دلیل حرکت قیمت و شکل گیری نمودارهای بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال، برآیند نیروهای عرضه و تقاضا است. این موارد از طرف انسان ها نشات می‌گیرد.

از طرفی، ضرایب فیبوناچی به نوعی می‌توانند نظم موجود در طبیعت را توجیه کنند. در بازار هم که منشا آن رفتار انسان به عنوان موجودی زنده است، ضرایب فیبوناچی می‌توانند همان کارایی را داشته باشند.

در تصویر زیر که مربوط به نمودار قیمتی ارز BNB است، می‌توانید واکنش قیمت به سطوح فیبوناچی را مشاهده کنید. در طول یک موج صعودی این سطوح به عنوان حمایت و مقاومت عمل کرده اند.

استفاده از تحلیل فیبوناچی

ما در صفحه کاربرد فیبوناچی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، نمودار قیمتی ارز BNB را با استفاده از ابزار فیبوناچی تحلیل نموده ایم.

3. بولینگرباند Bollinger Band

جان بولینگر، این اندیکاتور را ساخته و توسعه داده است. بولینگر باند از دو خط بالایی و پایینی و یک خط میانی تشکیل می شود.

هر سه این خطوط به لحاظ ساختاری همانند میانگین متحرک هستند و هر کدام با یک فرمول مشخصی محاسبه می شوند.

در واقع خط میانی بولینگر باند به عنوان میانگین بلند مدت قیمت عمل می کند. خطوط بالا و پایین انحراف معیار و یا (Standard Deviation) قیمت را در طول زمان نسبت به میانگین حساب می‌کنند.

در بازار، قیمت دائما به سمت میانگین خود در بلندمدت باز می‌گردد. این اندیکاتور، میانگین قیمت و نیز انحراف قیمت از این میانگین را نمایش می دهد. می‌توان ابتدا و انتهای یک روند را با این اندیکاتور تشخیص داد.

در نمودار زیر که مربوط به ارز اتریوم می باشد، کاملا مشخص است که قیمت دائما حول میانگین بلند مدت خود حرکت می کند. هر زمان که از باندهای این اندیکاتور خارج می‌شود، در نهایت به سمت میانگین باز میگردد.

نمودار بولینگر بند - تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

4. چنگال اندروز یا پیچ فورک Pitchfork

با استفاده از این اندیکاتور می‌توانید کانال حرکتی قیمتی را تشخص دهید. واکنش به خطوط داخل چنگال اندروز را مد نظر قرار دهید؛ و آینده قیمت را تحلیل کرده و معاملات خود را اجرا نمایید.

تحلیل تکنیکال با پیچ فورک یا چنگال اندروز

5. سیستم معاملاتی ایچیموکو

این سیستم تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال که ساخته ژاپنی هاست تنها یک اندیکاتور نیست و به تنهایی یک سیستم معاملاتی نیز به شمار می رود. اجزایی چون تنکسن، کیجنسن، چیکواسپن، سنکواسپن A سنکواسپن B دارد.

همچنین یکی از عناصر تشکیل دهنده ایچیموکو، ابر کومو است. اگر بتوانید به این سیستم مسلط شوید می‌توانید تنها با این سیستم معاملات خود را انجام دهید.

نمودار زیر مربوط به قیمت ارز دیجیتال ATOM بوده که سیستم معاملاتی ایچیموکو بر روی آن اضافه شده است.

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال با ابزار ایچیموکو

چگونگی تحلیل با استفاده از ایچیموکو و گرفتن سیگنال و تشخیص حمایت و مقاومت با این ابزار را در این صفحه مشاهده فرمایید.

6. پرایس اکشن

پرایس اکشن به نوعی سبک معاملاتی به شمار می رود. این سیستم که به آن سیستم بررسی حرکات قیمت نیز گفته می شود نمودار را بدون هیچگونه ابزاری تحلیل می کند.

تحلیل‌گر در این سبک، رفتار معامله گران را به دید روانشناختی مورد بررسی قرار می دهد. و با توجه به واکنش معامله گران در سطوح معتبر پرایس اکشنی که همان حمایت و مقاومت های قیمت می باشد، می‌تواند آینده بازار را پیش بینی کند.

نمودار تحلیلی پرایس اکشن

در صورتی که تعدادی ابزار به این سبک تحلیل اضافه شود به آن تکنوپرایس اکشن می‌گوییم.

به نوعی می‌توان گفت که پرایس اکشن قوی ترین سیستم تحلیلی در بازار است.

سخن پایانی

در این مقاله با تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال آشنا شدید. همچنین گفته شد که این تحلیل به معنی بررسی نمودار قیمتی هر دارایی در بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال است.

اشاره کردیم یک تکنیکالیست فقط و فقط یک ابزار به نام نمودار در اختیار دارد. وی نمودار را در گذشته مطالعه کرده و روند قیمت را در آینده پیش بینی می‌نماید. همچنین برخی از مهم ترین ابزار مورد استفاده در بررسی نمودار را گفتیم.

مطمئنا ابزارهای دیگری نیز برای این کار وجود دارند. شما نیز اگر از ابزارها و سبک تحلیلی خاصی استفاده می کنید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.