کیف پول ارزهای دیجیتال چیست؟

وحید fozi

2021-03-09

کیف پول

انواع کیف پول سخت افزاری ارزهای دیجیتال به همراه قیمت

آیا می‌خواهید ارزهای دیجیتال خود را به امن ترین شکل ممکن نگهداری کنید؟ بهترین کیف پول های سخت افزاری در این مسیر به شما کمک می‌کنند.

اگر مایل به خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستید شما می‌بایست قبل از همه این کارها به فکر تامین امنیت این دارایی ها در محلی امن باشید.

بر خلاف بانک ها که شما هیچ کنترلی رو پول های خود ندارید در دنیای رمزارزها شما می توانید کاملا به دارایی های خود در حسابتان تسلط و آگاهی داشته باشید.

در دنیای کریپتوکارنسی، به جای واژه حساب بانکی از کیف پول استفاده می کنیم. این امتیاز صرفا منحصر به دنیای ارزهای دیجیتال است. شما خودتان تصمیم میگیرید که چه اتفاقی برای دارایی هایتان رخ دهد.

اما چگونه می توانید این دارایی ها را امن نگه دارید؟ می توان گفت بهترین گزینه برای این کار، کیف پول سخت افزاری است. با ما همراه باشید تا در ادامه با انواع کیف پول های سخت افزاری آشنا شوید. خواهیم دید که این نوع کیف پول ها، امن ترین روش نگهداری از ارزهای دیجیتال هستند.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

یک کیف پول سخت افزاری، شبیه به یک حساب بانکی است. شما می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را به آن انتقال دهید و از آن برداشت کنید.

کیف پول سخت افزاری چیست؟
انواع مختلف کیف پول های سخت افزاری

منظور از کیف پول سخت افزاری وسیله ای فیزیکی است که همانند یک کیف پول نرم افزاری دارای آدرس های مشخص و منحصر به فردی برای واریز و برداشت ارزهای دیجیتال است. با این تفاوت که این کیف پول به شکل واقعی و فیزیکی در دست خودتان قرار دارد و شما به طور کامل به دارایی های خود کنترل دارید.

به زبان ساده تر، این کیف پول ها به دلیل متصل نبودن به دنیای اینترنت از امنیت بالایی برخوردارند. هیچ امکانی وجود ندارد که بتوان آنها را هک کرد.

این نوع کیف پول ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند.

کیف پول سخت افزاری یکی امن ترین روش های نگهداری ارزهای دیجیتال شما هستند. زمانی که از این نوع کیف ها استفاده می کنید، دسترسی به ارزهای دیجیتال توسط سخت افزار رمزگذاری می‌شود.

همین رمزگذاری توسط سخت افزار باعث می‌شود تا امنیت این نوع کیف پول از انواع آنلاین و نرم افزاری بسیار بالاتر باشد.

هنگام استفاده از کیف پول آنلاین، دسترسی شما به دارایی هایتان به شکل آنلاین ذخیره می شود. اگر وبسایت این نوع کیف پول ها هک شود در واقع شما با ریسک از دست دادن دارایی هایتان مواجه می‌شوید.

در حالی که اگر از کیف پول های سخت افزاری استفاده نمایید هرگز با چنین ریسک هایی روبرو نخواهید شد؛ چرا که این کیف پول ها از بستر آفلاین برای ثبت اطلاعات استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، کیف پول های سخت افزاری با استفاده از یک رمز عبور، در مقابل دسترسی های غیرمجاز ایمن شده اند.

اگر کیف پول شما مفقود شده یا به سرقت رود، بدون داشتن این رمز عبور، هیچ کسی قادر به دسترسی به دارایی های شما نیست. شما بعد از دزدیده شدن یا گم شدن کیف پول، با داشتن کلمات ریکاوری می‌توانید مجددا به ارزهای دیجیتال خود دسترسی پیدا کنید.

به شما خواهیم گفت که چگونه با استفاده از کلمات بازیابی، این کار را انجام دهید.

محبوب ترین و شناخته شده ترین کیف پول های سخت افزاری کدامند؟

کیف پول ارز دیجیتال لجر نانو ایکس

لجر نانو ایکس جدیدترین کیف سخت افزاری که وارد بازار شده است. شما می‌توانید با استفاده از بلوتوث، این کیف پول را به گوشی موبایل خود وصل کنید.

همچنین با استفاده از کابل USB و اتصال این کیف پول به کامپیوتر خود می‌توانید به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.

کیف پول لجر نانو ایکس
کیف پول لجر نانو ایکس، قیمت 119 دلار

اپلیکیشن این کیف پول را می‌توانید به صورت رایگان دانلود کنید و دارایی های دیجیتال خود را در هر لحظه و در هر مکان، مدیریت کنید. این ویژگی، ایمنی کیف پول سخت افزاری را با سهولت استفاده از تلفن همراه ترکیب می‌کند.

با استفاده از این کیف پول، شما قادر خواهید بود تا تعداد 100 ارز دیجیتال مختلف را به صورت همزمان ذخیره کنید. مدل سابق این کیف پول، یعنی لجر نانو اس فقط 18 ارز را می‌توانست به صورت همزمان ذخیره کند.

لجر نانو اس

کیف پول لجر نانو اس نیز یکی از انواع کیف پول های سخت افزاری ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

قادر است از بالغ بر 1100 ارز دیجیتال و نیز تمامی توکن های مستقر بر بستر ERC-20 پشتیبانی کند. ERC-20 در واقع استانداردی برای ارزهای دیجیتالی است که در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. علاوه بر رمز عبور، امنیت لجر نانو اس با استفاده از پین کد نیز تامین می شود.

کیف پول لجر نانو اس
لجر نانو اس، قیمت 59 دلار

با استفاده از روش هایی چون افزونه گوگل کروم، و نرم افزارهای Copay، Electrum، Mycelium، MyEtherWallet و GreenBits می‌توانید به این کیف پول دسترستی داشته باشید.

کیف پول ارز دیجیتال ترزور Trezor One

این کیف پول، یکی از محبوبترین ها در نوع خود است. Trezor One می‌تواند بیت کوین و آلت‌کوین ها را در خود نگهداری کند.

کیف پول ارز دیجیتال ترزور one
کیف پول ارز دیجیتال Trezor One، قیمت 59 دلار

همانند لجر نانو اس، ترزور از ارزهای متدوالی چون بیت کوین، اتریوم و لایت کوین پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر این، می‌توانید تمامی توکن های ERC-20 را در این کیف پول ذخیره نمایید. برای استفاده از این کیف پول می‌توانید از ابزارهایی نظیر افزونه گوگل کروم، اپلیکیشن اندروید و ورود به وبسایت MyEtherWallet استفاده کنید.

کیف پول ترزور T

به راحتی می‌توانید بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را در این کیف پول ذخیره کنید. ترزور T دارای صفحه نمایشی لمسی است و با اتصالات جدیدی چون USB-C و کارت حافظه microSD سازگاری دارد.

کیف پول سخت افزاری ترزور T
کیف پول فیزیکی ترزور، قیمت 190 دلار

افزونه گوگل کروم، اپلیکیشن اندروید و نیز وب‌سایت MyEtherWallet دسترسی به این کیف پول را میسر می‌سازند.

کیف پول سخت افزاری ترزور تی، قیمت 219 دلار

کیپ کی یا Keepkey

یکی دیگر از انواع کیف پول های سخت افزاری ارزهای دیجیتال است که شما می‌توانید با استفاده از آن بیت کوین و آلت کوین های خود را ذخیره کنید.

با استفاده از KeepKey شما قادر خواهید بود تا رمز عبور برای کیف پول خود تولید کنید و در بستر ذخیره آفلاین، دارایی های خود را مدیریت کنید.

کیف پول سخت افزاری Keepkey
کیف پول سخت افزاری کیپ کی، قیمت 49 دلار

با این کار به راحتی از آسیب های نرم افزاری و حملات ویروسی در امان خواهید بود. این کیف پول نیز با استفاده از افزونه گوگل کروم و اتصال با Electrum و Mycelium قابل مدیریت است.

کیف پول بیت باکس

این کیف پول سخت افزاری (BitBox02) بیشتر بر روی امنیت و حریم خصوصی دارایی ها تمرکز کرده است. بیت باکس، بالاترین سطح امنیت را برای حساب ارز دیجیتال ایجاد می‌کند. یعنی کیف پول آفلاین را با تایید هویت دو مرحله ای برای ورود ترکیب کرده است.

کیف پول ارز دیجیتال بیت باکس
کیف بیت باکس، قیمت 130 دلار

از ارزهای دیجیتال مختلفی نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین و تمامی توکن های ERC-20 پشتیبانی می‌کند. بیت باکس را می توانید با استفاده از نرم افزار اختصاصی BitBox02 مدیریت نمایید.

چگونه می توان با استفاده از کیف پول های سخت افزاری، امنیت ارزهای دیجیتال را تامین کرد؟

این انتخاب با شماست که ارزهای دیجیتال خود را به امن ترین شکل ممکن نگهداری کنید یا خیر. یک دلیل برای انتخاب کیف پول سخت افزاری این است که شاید شما در آینده نزدیک برنامه ای برای فروش دارایی های دیجیتال خود ندارید.

شما در واقع ارزهای دیجیتال خود را در کیف ذخیره نمی‌کنید، بلکه کلید خصوصی خود را ذخیره می‌نمایید. با استفاده از کلید خصوصی شما قادر خواهید بود تا به شبکه بلاکچین اثبات کنید که صاحب یک آدرس اختصاصی و منحصر بفردی هستید.

تهیه پشتیبان

اگر کیف پول یا Hardware Wallet شما گم شد و یا به سرقت رفت می‌توانید با تهیه پشتیبان یا بک آپ به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.

این پشتیبان معمولا از یک سری کلمات تصادفی 12 یا 24 تایی تشکیل شده است که توسط کیف پول شما تولید می‌شود. این کلمات را همچنین عبارت بازیابی نیز می‌نامند.

شبکه بلاکچین، چهار حرف اول این کلمات را به عنوان شناسایی کننده فایل پشتیبان در نظر می‌گیرد. اگر شما این کلمات را در هر کیف پولی وارد نمایید شما قادر به دسترسی به دارایی هایتان خواهید بود.

در واقع در صورتی که کیف پول سخت افزاری شما آسیب فیزیکی ببیند یا به سرقت رود شما دارایی های‌تان را از دست نمی‌دهید.

ما پیشنهاد می‌کنیم که این 12 کلمه را در جایی امن نوشته و ذخیره سازی کنید. کیف، این کلمات را به صورت آفلاین تولید می‌کند؛ به این معنی که هکرها نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

امن نگه داشتن اطلاعات کیف پول سخت افزاری با عبارات ریکاوری
کاغذ عبارات ریکاوری به همراه کیف پول سخت افزاری

توجه داشته باشید که این کلمات را به هر شکلی که نوشتید و ذخیره کردید دور از خود کیف پول فیزیکی نگه داری کنید.

امن ترین روش نگهداری عبارت بازیابی کیف پول

اغلب کاربران، عبارت بازیابی را بر روی تکه کاغذی معمولی می‌نویسند. این روش یکی از ارزانترین و در عین حال نا امن ترین روش‌های نگهداری عبارت بازیابی است.

در صورتی که اتش سوزی و یا سیل و … رخ دهد تکه کاغذی که 12 واژه بازیابی دارایی های دیجیتال شما بر روی آن نوشته شده است عملا کارآیی خود را ازدست خواهد داد. کریپتوتگ برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی طراحی شده است.

کریپتوتگ (محافظ کد ریکاوری)، قیمت 153 دلار

کریپتوتگ از ورقه تیتانیومی ساخته شده است. شما می‌توانید چهار حرف اول هر کلمه از عبارت بازیابی را حک کنید. این ابزار، در برابر خوردگی و فرسایش و نیز دمای 1655 درجه سانتیگراد مقاوم است. با فعالیتی بسیار ساده، شما برای همیشه عبارت بازیابی خود را ذخیره می‌نمایید.

چگونه می توان یک کیف پول سخت افزاری تهیه کرد؟

شما می‌توانید کیف پول سخت افزاری را از وبسایت رسمی تولید کنندگان تهیه کنید. اما با توجه به مشکلاتی که در زمینه دریافت و پرداخت برای ایران وجود دارد ما این کار را برای شما تسهیل نموده ایم. می‌توانید کیف پول خود را از تترینو تهیه کنید.
در مواقعی که تقاضا برای ارزهای دیجیتال زیاد است نمی‌توان کیف پول را مستقیما از انبار تولید کننده تحویل گرفت. چنین موردی در اواخر سال 2017 اتفاق افتاد.

زمانی که مردم به خرید ارزهای دیجیتال علاقه مند شدند و مایل بودند دارایی های خود را با خیال راحت ذخیره کنند، تقاضا برای کیف پول سخت افزاری به شدت افزایش یافت.

سخن پایانی

در این مقاله، بهترین کیف پول های سخت افزاری ارزهای دیجیتال را به شما معرفی کردیم. متداول ترین و محبوترین آن ها معرفی شدند.

اگر شما دارایی های دیجیتال خود را با ارزش می‌دانید و به عنوان یک سرمایه گذاری می‌خواهید در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشید بهتر است که قبل از اقدام به خرید چنین دارایی هایی نسبت به تهیه کیف پولی مطمئن برای تامین امنیت ارزهای دیجیتال خود اقدام نمایید.

ما با توجه به دلایلی چون سهولت تامین، امنیت بالا، قیمت مناسب، کیفیت و ظرفیت بالا و نیز مطلوبیت استفاده برای کاربر، لجر نانو ایکس و لجر نانو اس را پیشنهاد می‌کنیم.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

به نظر شما کدام یک از کیف پول های ارز دیجیتال ویژگی های بهتری دارند؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

فراموش نکنید که نظرات خود را در انتهای صفحه اعلام نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.